![Afisz Polskiego Towarzystwa Walki z Alkoholizmem "Trzeźwość" [03.06.1930]](http://antykwariatgryf.pl/cdn/shop/files/2c1ccfb162301ff1fd18a461cc415750.jpg?v=1782407600&width=1445)
Opis

Tytuł: Afisz Polskiego Towarzystwa Walki z Alkoholizmem „Trzeźwość”
Autor: Polskie Towarzystwo Walki z Alkoholizmem „Trzeźwość”
Wydawnictwo: Przemyśl
Rok wydania: 3 czerwca 1930
Wydanie: Druk ulotny (afisz)
Oprawa: Brak – jednostronnie zadrukowana karta
Ilustracje: -
Wymiary: 49,5 × 35 cm
Stan: Bardzo dobry minus. Widoczne ślady składania, niewielki foxing, drobne przybrudzenia, zadarcia na krawędziach, przerwanie o długości ok. 3,5 cm w miejscu złożenia oraz niewielki ubytek papieru.
Afisz Polskiego Towarzystwa Walki z Alkoholizmem „Trzeźwość”, informujący o spotkaniu w sali Magistratu przemyskiego w dniu 3 czerwca 1930 roku. Towarzystwo, założone w 1919 roku, było ogólnokrajową organizacją społeczną zajmującą się przeciwdziałaniem alkoholizmowi poprzez działalność ustawodawczą, oświatową i leczniczą. Początkowo opowiadało się za wprowadzeniem całkowitej prohibicji, a następnie aktywnie uczestniczyło w pracach nad kształtem ustawodawstwa przeciwalkoholowego II Rzeczypospolitej, traktując je jako etap w dążeniu do powszechnej trzeźwości.
Istotnym obszarem działalności Towarzystwa była szeroko zakrojona akcja edukacyjna i naukowa, obejmująca wykłady, kursy oraz wydawnictwa poświęcone problematyce alkoholizmu. Szczególną rolę odgrywała alkohologia, rozumiana jako nauka o szkodliwości alkoholu i metodach walki z uzależnieniem. Pierwszy kurs alkohologii w Polsce został zorganizowany w grudniu 1919 roku w Warszawie przy współudziale Towarzystwa „Trzeźwość”, a w kolejnych latach organizacja współpracowała m.in. z Państwową Szkołą Higieny przy prowadzeniu specjalistycznych kursów dla nauczycieli, lekarzy i innych grup zawodowych.
W 1919 roku Towarzystwo rozpoczęło wydawanie własnego miesięcznika „Trzeźwość”, którego redaktorem był Jan Szymański, działacz przeciwalkoholowy aktywny już przed I wojną światową, związany wcześniej z redakcją pisma „Walka z Alkoholizmem”. Jego działalność publicystyczna i organizacyjna odegrała istotną rolę w kształtowaniu programu ideowego i edukacyjnego Towarzystwa.
Działalność Towarzystwa trwała do 1939 roku. Przyczyniło się ono wielce w walce z toczącym polskie społeczeństwo alkoholizmem.
Do każdego zamówienia w gratisie dołączamy naszą firmową zakładkę.
Serdecznie zapraszamy na zakupy!

